fbpx
  • Follow Us On :

Malování pravou mozkovou hemisférou je technika, která vás naučí jak zapojit kreativní část mozku. Kreativní (pravá) část mozku je hodně využívána v dětství, ovšem když dospějeme, často na ni zapomínáme. Začneme vše řešit racionálně.

Ideálním stavem je, aby obě části mozku fungovaly v rovnováze. Občas totiž potřebujeme více zapojit jednu část mozku a občas kombinaci kreativity a racionálního uvažování.

Níže vidíte, jak se liší výtvory při klasickém malování a malování pravou mozkovou hemisférou.

Malování pravou mozkovou hemisférou 1
Malování pravou mozkovou hemisférou 2

V čem se malování pravou mozkovou hemisférou liší od klasického?

Dospělí člověk využívá na konkrétní životní situace různé části mozku. Mechanismus je složitý, ale zjednodušeně lze říci, že racionálně uvažující člověk, který má vztah k matematice a dokáže si vše zdůvodnit vědou, používá převážně levou hemisféru. Naopak děti a umělecky založení lidé vnímají svět spíše pravou hemisférou, která ovládá emoce, city, kreativitu, sny a fantazie.

Je potřeba tedy levou mozkovou hemisféru malinko potlačit a dát prostor méně používané pravé hemisféře, která v malování a kreslení ukazuje úplně nové směry a možnosti.

Malování pravou hemisférou se tedy liší právě v zapojení jiné části mozku, než u malování klasického.

Jak to udělat?

Nesmíte vnímat, že malujete člověka či zátiší, ale jen křivky, tvary a stíny. Musíte si představit, že vidíte směs stínů a kontur. Samozřejmě, že levá hemisféra se vám bude neustále připomínat, musíte proto cvičit a zkoušet.

Myslíte si, že to nezvládnete sami? Přihlaste se zdarma do online kurzu Kreslení pravou mozkovou hemisférou od zkušené lektory Petry Cibulkové. Pomůže vám se techniku naučit z pohodlí vašeho domova!

Pomůcky

Malování pravou mozkovou hemisférou není náročné na pomůcky. Většinou vám bude stačit kancelářský papír, tužka, ořezávátko, měkká guma a desky na výkresy.  Každý vyučující má však jiné požadavky, proto pokud jdete na kurz, je dobré se informovat, co budete potřebovat. V případě, že zvolíte online kurz kreslení pravou mozkou hemisférou, hned v první lekci vám lektorka přesně popíše, jaké pomůcky budou potřeba.

Tip pro vás: Vytiskněte si obrázek velký tak, jak ho chcete malovat. Lépe a jednoduše si tak představíte, jak jsou jednotlivé části velké, kde je tmavé stínování a kde naopak nemáte s tužkou tlačit.

Jak začít malovat pravou mozkovou hemisférou?

Online kurz vás dopodrobna seznámí se všemi kroky, my vám zde napíšeme rady, kterými se řídit.

1. Mějte na malování pravou mozkovou hemisférou čas

Nezačínejte kurz pokud si nejste jistí, že vás něco nebo někdo nebude rušit. Není nic horšího než začínat několikrát od začátku. Přetrhne se vám umělecká nit a těžko se navazuje.

2. Začínejte pomalu a jednoduše

Pokud se rozhodnete pustit se do techniky na vlastní pěst, začínejte pomalu a jednoduše. V případě online kurzu postupujte dle jednotlivých lekcí a pokud si nejste 100 % jistí, že učivo z dané lekce ovládáte, nepřeskakujte.

3. Mějte u sebe více pomůcek

Jakmile začnete malovat, určitě nebudete chtít řešit, že se vám zlomila tužka a nemůžete pokračovat. Stejně jako u vyrušení cizím zaviněním, se těžko navazuje, pokud si budete muset jít tužku ořezat nebo hůře, koupit novou.

4. Rozdělte si na stejné díly vytisknutý obrázek i čistý papír

Tyto segmenty vám pomohou zorientovat se v obraze. Lépe se vám bude zapojovat pravá hemisféra. Pro začátek si můžete zvolit klidně i devět až dvanáct segmentů, později to zvládnete jen se čtyřmi nebo s žádným.

Nemusíte začínat ,,od začátku“

Byli jste zvyklí začínat od očí či od tvaru hlavy? Díky segmentům, které jste si rozdělili, můžete, ba dokonce musíte, začít úplně jinou částí. Je jedno jakou, je vám sympatická brada či ucho? Klidně, stačí začít.

6. Vnímejte stíny a tvary

Nemalujte nos ani oko, malujte záhyby, tvary a křivky. Namalujte nejprve bambulku na nose a černě vystínujte okolí, nepředstavujte si nos, ale jak už jsme psali výše, směs tvarů a stínů.

Pokud si nebudete jistí, vraťte se zpátky nebo si zkuste odpočinout a ke kresbě či lekci v kurzu se vraťte později. Stačí několik hodin či dní a uvidíte, že se vaše umělecká duše probudí a budete chtít malovat dál a dál.

Nezaujalo vás malování pravou mozkovou hemisférou? Podívejte se na další online umělecké kurzy!

2 Comments

Leave a Reply